Auf & davon
Dozent unterwegs
De historicus Wim Berkelaar gaat op 10 november met Ewout van der Knaap in gesprek over Lion Feuchtwangers beroemde roman Jud Süß (1925). Aanleiding is de verschijning van de nieuwe vertaling.
In de republiek van Weimar waren Lion Feuchtwanger en de gebroeders Mann de bestverkopende auteurs. Feuchtwangers roman Jud Süß verscheen al snel in talrijke talen. Feuchtwanger schreef over het succes en de ondergang van een 18e eeuwse hofadviseur. Ook de gelijknamige nazi-propagandafilm werd beroemd die het levensverhaal van de hofadviseur Oppenheimer voor een rabiaat antisemitische boodschap misbruikte. In zijn historische roman belichtte Feuchtwanger het diep ingesleten antisemitisme in de Duitse maatschappij van zijn tijd door een achttiende-eeuwse casus te kiezen. Hij interesseerde zich naar eigen zeggen vooral voor de ontwikkeling van het hoofdpersonage, iemand die tot inkeer komt nadat hij naar macht heeft gestreefd.
Datum: 10 november 2025
Aanvang: 19:00 uur
Locatie: Deutsche Internationale Schule, Van Bleiswijkstraat 125, Den Haag
Organisatie: Genootschap Nederland Duitsland
Voertaal: Nederlands
Aanmelding (vrij entree): secretariaat@genootschapnld.nl
Lion Feuchtwanger, De jood Süss. Vertaling Hermien Manger en Nils Buis. Met een nawoord van Ewout van der Knaap. 460 pagina's, ISBN 978 90 833060 4 9, gebonden in stofomslag. Uitgeverij Schokland http://www.uitgeverijschokland.nl/
Geef een reactie